Call centrum
02 4445 7777
PO-PIA: 9:00-17:00, SO-NE: zatvorené

Cestujete lietadlom s kufrom? Môže to byť drahý "špás".

16.07.2010
« späť
batozina-kupena.jpg

Nielenže to môže byť, ale to aj je, drahý "špás". Mnohí možno ani netušia, o čom teraz hovorím, ale tí, ktorí cestovali nízkonákladovou leteckou spoločnosťou vedia veľmi dobre o doplatkoch za batožinu.

V minulosti, keď boli ceny leteniek vyššie, boli letecké spoločnosti štedrejšie k svojim klientom. Nevravím teraz iba o pohodlí, strave a akomsi väčšom luxuse, ale i o prepravovanej batožine. Vtedy sa akosi „tolerovali“ kilá nad stanovený hmotnostný limit. A popravde neboli na kontrolu batožiny ani inštalované váhy alebo akési pomocné klietky, ktoré kontrolujú veľkosť kufra.

 

V súčasnosti je situácia úplne iná. O zmenu sa v prvom rade postarali nízkonákladové spoločnosti, ktoré zaviedli poplatok za tzv. veľkú batožinu, inak povedané za batožinu do podpalubia. Pýtate sa ako to teda vlastne je?

 

Veľké letecké spoločnosti akými sú Lufthansa, British Airways majú v cene letenky mimo USA zarátaných 1x5kg na palubu a do podpalubia 1x20kg batožinu. Zdá sa vám to málo? Avšak za každý 1kg nad stanovený limit si priplatíte cca. 10 EUR alebo 10 GBP, podľa spoločnosti. Druhá možnosť je priplatiť si druhú batožinu, ale doplatok by bol cca 50 EUR. Pri cestovaní do USA bolo dobrým zvykom ešte v roku 2009 zarátať do ceny letenky i druhú batožinu. Ak to zrátame, tak batožina bola 1x 5kg na palubu a 2x 23kg do podpalubia. To bolo super. Dnes je situácia ale iná, batožina do USA 1x2

 

3kg do podpalubia je spoplatnená. To je už horšie. Ale nič sa nedá robiť.

 

Iná situácia je pri nízkonákladových spoločnostiach. Tu je v cene letenky iba príručná batožina a to v limite od 1x 3kg (Danubewings) až po 1x 10kg na osobu. Niekto môže povedať, že je to fajn. Ale netreba zabúdať na to, že do príručnej batožiny nemôžete dať všetko ako do podpalubia, pretože to ide na palubu lietadla. Tam platí zásada zväčšenej ochrany. Ceny do podpalubiarozdielne, je to podľa daného prepravcu. Ceny sú od 8€/20kg až po 15€/15kg batožina.


Podobné články


© 1998-2016. Všetky práva vyhradené.          Všeobecné obchodné podmienky  |  Ochrana údajov  |  Kontakt

IATA accredited agent